۵ ورزش مورد علاقه خانم ها

چیزی که امروزه در جوامع ایرانی مدرن نسبت به سنتی رشد چشمگیری داشته میزان مشارکت خانم ها در ابعاد مختلف اجتماع بوده است، مثلا بیش­تر خانم­های امروزی شاغلند و هر روز پا به پای آقایون در زمینه ها و رشته های مختلف کار می کنند.  البته هنوز هم خانم هایی هستند که ترجیح می دهند خانه داری کنند و یا مشاغل پارت تایم(part-time) داشته باشند که خب این روش زندگی  با روحیات خیلی از آن ها سازگاز تره است؛اما موضوع اصلی قابل ستایش در جوامع امروزی این هست که خانم ها به سطحی از استقلال  و تفکر رسیدن که به سلامت و شادابی خودشون خیلی بیش­تر از قبل اهمیت می­دهند و این دلیل اصلی افزایش علاقه آن­ها به ورزش­های مختلف هست.

انتخاب ورزش مناسب همیشه مسئله ای چالش برانگیز بوده که نیاز به کند وکاو  و پرسش و پاسخ دارد. در میان همه ورزش های موجود در دنیا امروزه در جهان و به خصوص در ایران چندین ورزش بیش تر مورد استقبال خانم ها واقع شده اند که هر کدام از آن ها با خصوصیات متفاوت خود، مناسب با روحیات عده ای از افراد هستند. در اینجا ۵ مورد از پرطرفدارترین ورزش ها برای خانم ها را می توان نام برد و معرفی کرد:

  1. پیلاتس: این ورزش توسط فردی به نام ژوزف پیلاتس به معنای علم کنترل بدن پایه گذاری شده است. تاثیر مناسب این ورزش بر هماهنگی مغز و بدن انسان و تمرکز آن بر انعطاف پذیری و افزایش قدرت اندام های بدن بدون اینکه عضلات بدن را حجیم یا کوچک کند موجب شده که طرفداران این ورزش رو به افزایش باشد. علاوه بر این که پیلاتس مانند دیگر ورزش ها تاثیر به سزایی بر گردش خون و وضعیت هورمونی خانم ها می گذارد باعث کاهش پوکی استخوان، صدمات مفصلی و به خصوص دردهای پشت و کمر می شود. همچنین افکار منفی را دور کرده و به انسان احساس شادابی و جوانی می دهد. به دلیل وجود حرکات کششی در پیلاتس، فرم ایستادن افراد با انجام آن شکل زیبایی پیدا می­کند.
  2. یوگا: این ورزش مانند پیلاتس مناسب تمامی سنین می باشد . یوگا واژه ای است سانسکریت که معنای آن وصل کردن است. در واقع وصل کردن ذهن به جسم از طریق تمرکز، توجه و دقت وظیفه اصلی این ورزش پرطرفدار است. این ورزش به چهار شاخه ی اصلی تقسیم می شود که عبارتند از باکتی یوگا، کارما یوگا، گیانا یوگا و آشتانگا یوگا که در این شاخه آخری، سعی بر آن است که انسان از طریق هماهنگ ساختن ذهن و جسم خود به حقیقت و آرامش دست یابد. آشتانگا یوگا به تنهایی از دو رشته ی هاتها یوگا و راجا یوگا تشکیل شده است و یوگایی که امروزه در جهان و ایران آموزش داده می شود ترکیبی از این دو نوع یوگا هست که انجام آن  در دنیای ماشینی و خشن امروز به انسان فرصت کسب آرامش خواهد داد.

  1. ایروبیک و بدنسازی: این ورزش بدون شک در تمامی جهان ورزشی است شناخته شده به معنای حرکت ریتمیک و موزون عضلات بزرگ بدن به گونه اینکه قابل تحمل باشد. مهم ترین اصل جدانشدنی در این ورزش هوازی نحوه مناسب تنفس در حین انجام حرکات است که از نظر پزشکان یکی از بهترین روش ها برای کاهش قند خون و فشار خون می باشد. خیلی از خانم ها نگرانند که با انجام این ورزش مانند مردان عضله بیاورند در حالی که این موضوع رابطه مستقیمی با میزان هورمون تستسترون در بدن افراد دارد که این هورمون در خانم ها به میزان خیلی کمی وجود دارد . پس در نتیجه انجام این ورزش مفید تنها باعث سفت شدن و شکل گرفتن عضلات بدن خانم ها می­گردد. ایروبیک و بدن سازی برای افراد بالای ۱۵ سال بیش­تر توصیه می­شود.
  2. پیاده روی: ارزان ترین و بی خطر ترین ورزش برای خانم ها پیاده روی است . به گفته پزشکان و متخصصان پیاده روی بهترین برنامه روزانه برای خانم هایست که سابقه ورزش کردن حرفه ای را ندارند. اولین نکته ای که باید در این ورزش رعایت شود پیدا کردن مکانی با سطح صاف و یا سطحیست که از شیب بسیار ملایم برخوردار باشد که به مفاصل پا آسیب وارد نشود . انتخاب کفش مناسب و راه رفتن به گونه ای که فرد عرق کند و ضربان قلب افزایش پیدا کند. از بهترین روش ها برای دور کردن انرژی های منفی که روزانه دراطراف هر انسانی وجود دارد پیاده روی کردن است.
  3. انواع رقص: رقص (Dance) امروزه در ایران به عنوان یک شاخه مهم هنری شناخته شده است. داشتن انعطاف، تمرکز، و هماهنگی ذهن و جسم از مهم ترین فاکتور های زیبا رقصیدن است. افراد متخصص در این وادی سال ها به گونه ای حرفه ای تلاش کرده و این روزها درکشور فعالیت آموزشی برای بانوان دارند. رقص از مفرح ترین و تاثیرگذارترین ورزش هایی که مورد علاقه بانوان ایرانیست به خصوص رقص های زومبا و باله از پرطرفدارترین رقص ها در بازار ایران هستند. رقص باله بهترین ورزش برای دختران در سنین پایین می باشد که به انعطاف و تمرکز آن ها کمک بسزایی می­کند.

About گلچین

خانم گلچین پور ازنویسنده های جوان مجله کادوکارت هست که به تازگی به تیم ما ملحق شده است.به روز بودن مطالب از خصوصیات نوشته های ایشان است.

پست هاي مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *