۲۶ بار حبس ابد برای چه جرمی صادر شده است؟

۲۶ بار حبس ابد برای چه جرمی صادر شده است؟

اول ببینیم معنی ۲۶ بار حبس ابد یعنی چی؟یعنی اگر عمر مفید فردی ۷۵ سال است و در ۳۰ سالگی این حکمو گرفته باشه باید ۴۵ سال مانده عمرش را زندان سپری کند ,اگر چندین بار هم عف بخورد باز احتمال آزاد شدنش از زندان وجود ندارد.

اگر بخواهید فرض کنید این حکم در ایران صادر شده است برای چه جرمی است؟؟احتما می بایست ببرای فردی باشد که در پرونده اش  چندین فقره سرقت مسلحانه , چندین فقره آدم ربایی و تجاوز و یا شاید فراتر از انها جرمی مرتکب شده باشد,چون ۲۶ بار حبس ابد خیلی وحشتناک تر از اعدام است .چون امید فرد را ازبین می برد.حالا ماجرای این حکم چیست؟؟؟

این حکم در کشور سوئد صادر شده است , کشوری که مجازات اعدام ندارد ,و مجازات حبس ابد صدها برابر بدتر از اعدام است ,چون فرد را از زندگی در یکی از کشورهای شاد ,آرام ,با ثبات و با احترام محروم می کند .جرم این شخص سرقت از ۲۶ فرد معلول و ناتوان بوده است ,اختلاس هم نکرده است ,یک سری خنز و پنزر از افرادی دزدیده است که قادر به تصمیم گیری یا شاید حرکت صحیح فیزیکی نبودند.

و جالبیه این حکم پیامیست که به تمام شهروندان و افراد دیگری می دهد ,تنها کافیست فرض کنید این جرم در ایران یا شاید کشور مشابه دیگری اتفاق افتاده بود , شاید نهایتا ۶ ماه حبس یا شاید با پادرمیانی و کدخدامنشی تبریه می شد.

کشور سوئد این پیام را به شهروندانش می دهد که شما نمی توانید حق افرادی را بخورید که شرایط نرمال ندارند , و به دلیل ضعف های فیزیکی و روانی که دارند امکان سرقت را به دزد می دهند ,شما نمی توانید از افراد کمتر از سن قانونی سواستفاده کنید ,شما حق ندارید دروغ بگویید و اینها درسها و هنجارهایی هست که مردم به شدت بهش معتقدند .و این پیغام را به شهروندانش می دهد که سواستفاده و از بین بردن دیوار اعتماد شهروندانش بسیار بهای سنگینی دارد.و این نشانه اهمیت به شهروندان است فارغ از هر مشکلی که دارند.

این نوشته به هیچ وجه قصد سیاه نمایی ندارد ولی مقایسه کنید با وضعیت شهروندی و به خصوص معلولان در کشور ایران که حتی از راه رفتن و زندگی روزمره در شهر محرومند.

و نکته جالب این است که چنین حکم هایی در طول سال بسیار کم سابقه اند , یعنی بخشی از فرهنگ جامعه شده است و کسی که به خود اجازه چنین سرقتی را می دهد , لیاقت زندگی نرمال در میان سایر شهروندان را ندارد .و لقب شادترین کشور های دنیا ناشی از همین ارامش و امنیت خاطر است نه وجود محل های رقص و نوشیدن و یا درامد های بالاتر .

About گلچین

خانم گلچین پور ازنویسنده های جوان مجله کادوکارت هست که به تازگی به تیم ما ملحق شده است.به روز بودن مطالب از خصوصیات نوشته های ایشان است.

پست هاي مشابه

2 Comments

  1. کیوان می‌گه:

    کافی بود این قانون در کشور عزیزمان تصویب می شد. سیل انتفاد از مردم جاری می شد. اما اگر کشور اروپایی این کار را بکند بد که نیست خوب هم هست. پس مهم نیست چه تصویب می شود. مهم این است که قانون کجا تصویب می شود.

    • سلمان توکلی می‌گه:

      حمایت از افراد بی دفاع و معلول و کند ذهن همه جا خوب است ولی متاسفانه در کشور عزیزمان هیچ سازمان یا ngo نتوانسته حمایت از انها کند واز حقوق اولیه انها را حتی برای عبور از خیابان و…. دفاع کند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *