کلینتون و ترامپ ایران را چگونه می‌بینند؟

کلینتون و ترامپ ایران را چگونه می‌بینند؟

کلینتون و ترامپ درباره برجام و نحوه تعامل با ایران در برخی موضوعات همسو با حزب خود و در موارد دیگر غیر همسو اظهار نظر می کنند.

تعدادی از كارشناسان بر اين باورند؛ ‌مواضع هيلاري كلينتون و دونالد ترامپ در قبال برجام تا حدود زيادي همسو با مواضع حزبي است،‌ هر چند در برخي محورها هم غيرحزبي مي باشد، هيلاري كلنيتون هر چند از اصل توافق برجام حمايت مي كند اما برخي موضع گيريهاي او نشان مي دهد كه در صورتي كه رئيس جمهوري شود، مواضع اش در قبال اجراي برجام تندتر از دولت اوباما خواهد بود.

دونالد ترامپ هر چند مانند ‘تد كروز’ از پاره كردن برجام سخن نمي گويد، اما معتقد است كه بايد سياست هاي سختگيرانه تري در مواجهه با ايران اتخاذ شود و از آزاد كردن دارايي هاي ايران بشدت انتقاد كرده و خواستار فروش موشك هاي معيوب به ايران شده است.

– كلينتون

هيلاري كلينتون، ۶۸ ساله، متولد شيكاگو، بانوي اول آمريكا در دوره رياست جمهوري بيل كلينتون (۱۹۹۳-۲۰۰۱)،سناتور ايالت نيويورك(۲۰۰۱-۲۰۰۹) و وزير خارجه سابق آمريكا در دوره رياست جمهوري باراك اوباما از ۲۱ ژانويه ۲۰۰۹ تا اول فوريه ۲۰۱۳ ميلادي و نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريكا از حزب دمكرات آمريكا است.
وي در سال ۱۹۶۹ در رشته علوم سياسي از دانشگاه « ولسلي» مدرك كارشناسي گرفت و در سال ۱۹۷۳ با دكتراي حقوق از دانشگاه« ييل» فارغ التحصيل شد و آشنايي وي با بيل كلينتون به دوران تحصيل در اين دانشگاه برمي گردد.
وي در سال ۱۹۹۳ از سوي بيل كلينتون به عنوان رييس كارگروه اصلاح مراقبت هاي بهداشتي آمريكا منصوب شد ولي طرح هاي وي به دليل مخالفت كنگره جمهوري خواه و برخي هم حزبي ها با شكست روبرو شد.

– كلينتون در مجلس سناي آمريكا
وي در سال ۲۰۰۱ با ورود به مجلس سناي آمريكا از ايالت نيويورك و همزمان با حوادث تروريستي ۱۱ سپتامبر، به جمع آوري كمك هاي مالي براي بالابردن ضريب امنيتي ايالت نيويورك و كمك به خانواده قربانيان و مجروحان اين حادثه تروريستي پرداخت و اين عامل موثري در انتخاب مجدد وي در دور دوم انتخابات مجلس سنا در اين ايالت شد.
كلينتون از جمله سناتورهايي بود كه از حمله نظامي به عراق و افغانستان حمايت كرد؛ موافقت وي با حمله به عراق كه به عنوان بزرگترين اشتباه تاريخ معاصر آمريكا نام گرفته است، بارها توسط ساندرز،رقيب انتخاباتي وي در انتخابات جاري رياست جمهوري آمريكا مورد نكوهش قرار گرفته است.

– از رقابت با اوباما تا وزير خارجه آمريكا
كلينتون در سال ۲۰۰۸ ميلادي به عنوان رقيب انتخاباتي باراك اوباما، در حزب دمكرات ظاهر شد و به رغم پيشتازي بر ديگر نامزدها در حزب دمكرات، در مناظرات انتخاباتي مغلوب شعار انتخاباتي «تغيير» باراك اوباما شد و در نهايت در حمايت از باراك اوباما در برابر ‘جان مك كين’ جمهوري خواه مبارزه كرد.
وي با ورود باراك اوباما به كاخ سفيد، پس از استعفا از مجلس سنا، به عنوان وزير خارجه آمريكا مشغول به كار كرد.
در دوره موسوم به ‘بهار عربي’ سياست دوگانه هيلاري در مواجهه با برخي كشورها ملموس بود، سياست خارجي وي در حمايت از حكمرانان در برخي كشورها و شورشيان در ديگر كشورها استوار بود و تلاش ها براي كنار گذاشتن بشار اسد از نمونه اين اقدامات است.
وزير خارجه سابق آمريكا در جريان حمله به سفارت آمريكا در بنغازي كه منجر به كشته شدن سفير و سه تن ديگر از شهروندان آمريكا در ليبي شد، مجبور به ارائه توضيحات در جلسات شنود در كنگره آمريكا شد و با قبول مسئوليت هاي عدم تامين امنيت كنسولگري آمريكا، اين حادثه را نتيجه ناآرامي هاي جنگ ليبي عنوان كرد.

– مواضع در قبال ايران
كلينتون ضمن حمايت از توافقنامه هسته اي ايران، شكل گيري مذاكرات ايران را مديون تلاش هاي وي به عنوان وزير خارجه آمريكا در اعمال تحريم هاي يك جانبه و چندجانبه متحدان آمريكا عليه ايران و به تصويب رساندن قطعنامه هاي شوراي امنيت عليه ايران عنوان مي كند.
وي سياست خارجي خود در قبال ايران در صورت پيروزي در انتخابات را در راستاي سياست هاي اوباما توصيف مي كند و كارآمدي توافقنامه را در سايه استراتژي گسترده تري نسبت به ايران مي بيند.
نامزد دمكرات انتخابات رياست جمهوري آمريكا، سياست خود در قبال توافقنامه هسته اي ايران را «بررسي همراه با بي اعتمادي » عنوان داشته است.
وي توافقنامه هسته اي ايران را «يك روز خوب در طول ۳۶ سال گذشته» خواند و افزود ما پيش از اقدام به عادي سازي روابط با ايران نيازمند ديدن روزهاي خوب بيشتري خواهيم بود.

– ايران نبايد در سوريه پيروز شود
كلينتون درباره بحران سوريه گفت:‌ واشنگتن نبايد اجازه دهد نيروهاي ايراني با پيروزي در سوريه در مرزهاي فلسطين اشغالي مستقر شوند.
وي در جمع هواداران خود در شهر ميلواكي در ايالت ويسكانسين اظهار داشت: نبايد اجازه دهيم نيروهاي ايراني با پيروزي در سوريه در مرزهاي اسرائيل مستقر شوند.
وي راهبرد خود را درباره سوريه تشريح كرد و گفت: هدف ما برقراري آتش بس و بعد حل و فصل سياسي از طريق گرد آوردن گروههاي مختلف درگير در سوريه بوده اما اين كار بسيار دشوار و پيچيده است چرا كه علاوه بر روسيه، ايران نيز يك نقش آفرين بزرگ محسوب مي شود و تركيه و عربستان و ديگران نيز هستند كه از نظر خودشان منافع مهمي در سوريه دارند.

– دونالد ترامپ

دونالد ترامپ ،۶۹ ساله متولد نيويورك، تاجر، سياستمدار، نويسنده كتاب هاي تجارت، شخصيت تلويزيوني آمريكايي و نامزد انتخابات رياست جمهوري ۲۰۱۶ از حزب جمهوريخواه آمريكا مي باشد. وي در سال ۱۹۶۸ با مدرك كارشناسي اقتصاد از دانشگاه تجارت وارتون فارغ التحصل شد و حين تحصيلات دانشگاهي در شركت ساخت و ساز خانوادگي خود مشغول به كار شد و پس از به دست آوردن مديريت، شركت خانوادگي چند صد ميليون دلاري را به شركتي برج ساز و مالك هتل ها، قمارخانه هاي زنجيره اي، زمين هاي گلف، فروشگاه هاي زنجيره اي، خطوط هواپيمايي در سراسر آمريكا تبديل كرد.

نام ترامپ از سال ۱۹۷۱ با پرونده شكايت قضايي عليه وي از طرف وزارت دادگستري آمريكا به دليل زير پاگذاشتن قوانين اجاره در موارد زيادي از املاك و عدم اجاره مسكن به مستاجر ها به دلايل نژادپرستانه در رسانه هاي آمريكا مطرح شد.
شركت هاي ترامپ در سال هاي اخير با موج ركود اقتصادي در آمريكا از وضعيت خوبي برخوردار نبوده است و تا به حال پنج بار اعلام ورشكستگي كرده و براي تسويه حساب با بانك ها و طلبكاران مجبور به فروش هتل هاي خود و تعطيلي يا واگذاري قمارخانه هاي خود شده است.
ترامپ با ثروت ميلياردي خود دستي هم در توليد برنامه هاي تلويزيوني برده است، وي صاحب بخشي از برنامه دختران شايسته جهان و آمريكا نيز بود كه در سال گذشته ميلادي آن را واگذار كرد، وي همچنين مدير توليد و مجري مستند تلويزيوني به نام «شاگرد» بود كه در آن كارمندان براي بدست آوردن مديريت در يكي از سازمان هاي ترامپ با هم به رقابت مي پرداختند.
ترامپ به عنوان يك تاجر، هيچ گاه در سياست خط ثابتي را دنبال نكرده و همواره متناسب با شرايط ، رويكرد و جناح سياسي خود را تغيير داده است.

اين ميلياردر آمريكايي در برهه هاي مختلف زماني، خود را دمكرات، مستقل، جمهوريخواه و … معرفي كرده است، البته در بسياري موارد نيز از بيان تمايلات سياسي، خودداري كرده و مواضع خود در مسايل پر سرو صدا بين دو جناح همچون ماليات بر ثروتمندان آمريكا، بيمه عمومي و حق سقط جنين ،تغيير داده است.

وي در طول انتخابات دو دهه گذشته به هر دو حزب دمكرات و جمهوريخواه آمريكا كمك هاي مالي انتخاباتي كرده است كه كمك هاي مالي به بنياد كلينتون در زمان رقابت هاي انتخاباتي وي با اوباما از جمله اين كمك هاي انتخاباتي مي باشد، وي در آن زمان اذعان داشت هيلاري كلينتون مي تواند رئيس جمهوري يا معاون رئيس جمهوري خوبي براي آمريكا باشد.
ترامپ تا سال ۱۹۸۷ در حزب دمكرات، از ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۹ در حزب جمهوري خواه،از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ در حزب اصلاحات و از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ به حزب دمكرات بازگشت و بين سال هاي ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ دوباره جمهوري خواه و در سال هاي ۲۰۱۱ و۲۰۱۲ مستقل و از سال ۲۰۱۲ تا كنون به حزب جمهوري خواه متمايل شد و در آخر از اين حزب به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوري ۲۰۱۶ آمريكا شركت كرد.

وي براي اولين بار در انتخابات رياست جمهوري در سال ۲۰۰۰ از طرف حزب اصلاحات وارد رقابت هاي انتخاباتي شد و تقريبا در تمامي انتخابات رياست جمهوري پس از آن گمانه زني هايي مبني بر نامزدي وي در افكار عمومي آمريكا منعكس شد و در آخر در تابستان سال ۲۰۱۵ ميلادي بطور رسمي نامزدي خود براي شركت در انتخابات رياست جمهوري آمريكا از حزب جمهوريخواه را اعلام داشت.
وي شروع تبليغات انتخاباتي خود را با اظهار نظرهاي عجيب و پر هياهو همچون متجاوز و قاچاقچي و مجرم خواندن مردم مكزيك شروع كرد و به مردم آمريكا، اخراج مهاجرين غيرقانوني و ساخت ديوار مرزي با هزينه دولت مكزيك در مرز آمريكا را وعده داد.

– اظهار نظر ها و مواضع ترامپ در مورد ايران

ترامپ با وجود اينكه سابقه حرفه اي و آكادميك در دنياي سياست ندارد و به رغم انتقادهاي تند به دستگاه ديپلماسي كاخ سفيد و توافقنامه هسته اي ايران و ۱+۵ ، تنها نامزد جمهوري خواهي است كه ادعاي پاره كردن توافق نامه هسته اي ايران در صورت پيروزي در انتخابات را رد كرده است و آمريكا را ملزم به اجراي توافقنامه مي داند.

تاجر ميلياردر آمريكايي خود را در بستن توافقنامه هاي تجاري فردي متبحر مي داند در اين خصوص تصريح كرد، در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري آمريكا، بر اجراي مفاد توافقنامه هسته اي ايران، به سختي نظارت خواهد داشت.
وي اذعان داشت، من هم قرارداد هاي بدي داشته ام ولي در پيدا كردن نكات ريز در قراردادها تبحر دارم، نكاتي را پيدا خواهم كرد و توافقنامه هرچقدر هم بد باشد آن را با جديت اجرا خواهم كرد.

وي همواره مذاكره كنندگان آمريكايي را به ساده لوح بودن و نيرنگ خوردن از مذاكره كنندگان ايراني متهم مي كند، و بخاطر ادامه مذاكرات در حالي كه شهروندان آمريكايي در ايران زنداني بودند كاخ سفيد را مورد انتقاد قرار داده است.

About گروه مقاله نویسی کادوکارت

در کنار کمک به تولد مجموعه کادوکارت , نوشتن جز دغدغه های همیشگی ایشان می باشد.

پست هاي مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *