مراقب پوست خود باشید

 پوست و زیبایی آن همیشه برای ما مسئله مهمی بوده است تا آن جا که بعضی از خانم ها مدام به فکر رسیدگی به پوست خود هستند و با نظافت مناسب، استفاده از ماسک های صورت و مصرف ویتامین های مناسب، طراوت و شادابی را مهمان پوست خودشان می کنند. این مسئله در خانم های جوان مخصوصا بیشتر رواج دارد. چه بسا صورت هایی که زیبایی زیادی دارن اما به خاطر نداشتن پوست خوب، این زیبایی خودش را نشان نمی دهد. پس شما خانم های زیبا، حتما مطالب زیر را بخوانید.

نکته اول برای این که بتوانید از پوست خود مراقبت کنید دانستن نوع آن است. پس اول بهتر است بدانید که پوست شما از چه نوعی است.

پوست خشک : این نوع پوست اصولا خشک و نسبتا زبر است. خیلی از افراد به طور ژنتیکی دارای این نوع پوست هستند ولی بقیه ممکن است به دلیل عدم مراقبت خوب در برابر بادهای خشک  و تابش مداوم آفتاب پوستشان دچار زبری شده باشد. اگر همچین پوستی دارید سعی کنید مدام از کرم های ضد آفتاب و نرم کننده استفاده نمایید تا رطوبت کافی به پوستتان برسد.

کرم ضد آفتاب

پوست چرب : این نوع پوست غدد چربی بسیار فعالی دارند. البته این غدد باعث حفظ رطوبت در پوست می شود و به صاف بودن و سالم بودن پوست کمک می کند.

پوست مختلط : این نوع پوست ها از ۲ نوع پوست قبلی به صورت مختلط برخوردارند. در قسمتی از صورت خشک و در قسمتی دیگر چرب هستند.

پوست معمولی : این نوع پوست یکدست و صاف و در برابر حساسیت مقاوم می باشد.

پوست حساس : این نوع پوست همان طور که از اسمش پیداست، بسیار حساس بوده و خیلی راحت تحریک می شود و سریع دچار خارش وقرمزی و سوزش و… می شود.

مراقبت از پوست

خوب حالا که نوع پوست خود را پیدا کردید بهتر است که نکات دیگری راجع به مراقبت از پوست خود را رعایت کنید.

  • در گذشته ها دختران با صورت های تپل، بیشتر مورد پسند بودند و در اصطلاح به آن ها ترگل ورگل گفته می شد. این زیبایی به خاطر این بود که آن ها تغذیه مناسبی داشتند و به همین دلیل پوست شاداب تری داشتند. اما حالا که اکثر افراد مخصوصا خانم ها دوست دارند لاغر باشند و رژیم های غذایی سفت و سختی دارند، باید به این قضیه توجه کنند که اولا رژیم نا مناسب، اولین دشمن پوست است و دوم این که اگر دوست دارید هم لاغر باشید و هم پوست خوب داشته باشید، خوردن میوه لطفا فراموش نشود.
  • در این قضیه هیچ تردیدی نیست که آفتاب برای سلامتی انسان بسیار لازم است اما نور شدید آفتاب برای پوست مضر است. پس سعی کنید همیشه روی میز لوازم آرایش خود، جایی هم برای کرم های ضد آفتاب بگذارید. آقایان هم می توانند از کرم های ضد آفتاب بدون رنگ استفاده کنند.
  • استفاده از ماسک های طبیعی یکی از بهترین راه هایی است که می توانید برای زیباسازی پوست خود استفاده نمایید. در این مورد کمی صبور باشید تا در پست های بعدی مفصل در رابطه با انواع ماسک ها صحبت کنیم.

ماسک صورت

  • دخانیات برای همه اعضای بدنتان مضر است و پوست هم از آن مستثنی نیست. اگر به پوست خود علاقه دارید، لطفا دخانیات را ترک کنید.

به جز موارد بالا عوامل دیگری نیز ممکن است باعث از بین رفتن شادابی پوست شما شود. بجز بالا رفتن سن و عوامل ژنتیکی که شما جلوی آن را نمی توانید بگیرید، بقیه عوامل تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند. پس اگر دوست دارید پوست خوبی داشته باشید، سعی کنید با پوست خود مهربان باشید.

 

About soltani

از نویسنگان جدید و حرفه ای و خوش ذوق مجله کادوکارت

پست هاي مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *