تتلو یا مقصود لو ،‌ محبوب یا منفور؟

تتلو یا مقصود لو ،‌ محبوب یا منفور؟

در هر دوره ای و عصری تعدادی از افراد بنا به شرایط تبدیل به پدیده می شوند و قابلیت بررسی و تحلیل  توسط جامعه شناسان  را پیدا می کنند.هر پدیده ای مطمئنا مخالفان و موافقان خودش را خواهد داشت.ولی این موافقان و مخالفان باعث انکار یک پدیده اجتماعی نمی شوند. چیزی که باعث تبدیل شدن یک اتفاق ساده  و پیش پا افتاده به یک پدیده اجتماعی می شود میزان تاثیر گذاری آن در اجتماع است.علی دایی  فوتبالیست و شخصیت معروفیست ولی پدیده  نیست. استاد کیانیان , انتظامی , نصیریان , امر جعفری و خیلی های دیگر هنرمندان بسیار خوبی هستند ولی پدیده نیستند.دراین نوشته می خواهیم بدون هیچ جانبداری به پدیده بودن یا نبودن امیر مقصود لو ملقب به تتلو بپردازیم.

زندگی تتلو رامی توان به دو بخش کلی تقسیم کرد از زمان شروع به فعالیت تا زمان برگشت به ایران و از زمان برگشت به ایران تا این لحظه و نمی توان پیش بینی کرد که آیا می توان بعدها برهه دیگری نیز برای زندگی وی تعریف کرد یا نه ولی در حال حاضر این دو بخش به نظرم قابل بررسی هستند.

تتلو زمانی که شروع به کار کرد مانند سیل عظیم خوانندگانی که به عشق معروفیت و شهرت و جاذبه رپ خوانی که باعث معرفی افرادی مانند هیچ کس ، یاس ، پیشرو و خیلی های دیگر شد به رپ کردن و خواندن اهنگ پاپ پرداخت و به مرور زمان به سبکی از خواندن رسید که مشابهاتی هم داشت ولی مختص او بود. ولی چیزی که باعث معروفیت او شد صدایش نبود.

تتلو فرد باهوشی است و این را می شود از نوع انتخاب ترانه هایش و آهنگ سازی بعضی از ترانه هایش فهمید.شاید خیلی ها به حق بعضی ترانه های او را نپسندند و انها را حتی سخیف بدانند.ولی نمی توان منکر این شد که غیر ممکن است در محفل تولدی ، عروسی ، جشنی و….اهنگی از تتلو پخش نشده باشد و عده ای حرکات موزون نکرده باشند و یا حتی با برخی اهنگ هایش غمگین نشده باشند و این یعنی تبلیغات رایگان و دهان به دهان که کمپانی های بزرگ برای رسیدن به این مرحله سرمایگذازی های زیادی می کنند.

تتلو هم مثل همه انسانها دارای عملکرد صحیح و خطا می باشد و به عنوان یک خواننده و سلبریتی این حرکات او مطمئنا زیر ذره بین بیشتری خواهد بود.بر خلاف ذهنیت عموم که افرادی مانند تتلو را همواره در دیسکو و کلاب و پارتی ها مشغول خوشگذرانی و رقص و شب ها هم مشغول……. می دانند . تنها عکسی که از تتلو تا مدت ها دست به دست می چخرید تصویر وی همراه با دو دختر بود که باعث می شد عموم باوجدان راحت بر پیش بینی های خود صحه گذارند و وی را فردی خارج از اصول اسلامی بدانندو تکلیف وی را در محکمه وجدان و محافل خود یکسره بدانند.

یکی دیگر از هوشمندی های وی انتخاب عنوان “تتلو ” برای خود بود که می توان به عنوان مبحثی جداگانه به عنوان برندینگ آن را بررسی کرد.وی از همان روشی استفاده کردکه گوگوش ، ابی ، ستار ، اندی و…..دیگران استفاده کردند و نامشان به عنوان ابزاری تبلیغاتی معرفیشان کرد بر عکس خوانندگان داخلی و وطنی که حتما باید فاملیشان را با پسوند و پیشوند به خاطر بسپارید تا مبادا اشتباه شوند.

نکته دیگری که می توان به طور خلاصه آن را در این مبحث بررسی کرد  پشتکار وی بود ، تتلو نه به واسطه ثروت خانوادگی و نه به واسطه رانت  ، ترانه و کلیپ می ساخت و به عشق هدفی که تنها عشق این مسیر را هموار می کند فعالیت می کرد.کدام خواننده جوانی را می توان با وی مقایسه کرد که با طی این مشقت ها و مخالفان سرسخت و هنجارهای دست و پاگیر اجتماعی هنوز امیدوارانه ندای صلح سر بدهد.

مرحله دوم شهرت و محبوبیت گسترده وی از زمان برگشت وی به ایران و به تعبیر عده ای تبعید داخلی وی داخل وطنش اغاز گردید.پس از بازگشت به ایران وی بالافاصله خود را با شرایط موجود وفق داد و به طور اهسته روند ترانه خوانی خود را به سمت و سویی برد که سر از ناو جمهوری اسلامی درآورد.و ترانه هایی را خواند که بر خلاف نظر عده ای بویی از تملق و چاپلوسی در ان نبود .

تتلو اصول تبلیغات را به خوبی می شناسد و این یک مسئله ذاتیست ، زمانی با گذاشتن ریش ، زمانی با دعوت عموم به گیاه خواری ، زمانی با دعای شبانه ، به قهر کردن ها و بازگشت های مداوم ، علاقه به فوتبال و حضور در تمرینات وخیلی موارد دیگر که تنها نشان از هوش وی در معرفی و تبلیغات دارد.کاری که تمام سلبریتی های دنیا تنها به واسطه حضور مشاوران تبلیغاتیشان می کنند و وی با توجه به شرایط سخت و تحریم هایی که دران بسر می برد به تنهایی این موقعیت ها را خلق کرده است.

شما هیچ خواننده وطنی رانمی توانید پیدا کنید که  انقدر ارحت با عموم مردم در ارتباط باشد و خیلی راحت زندگی خود را در معرض دید عموم قراردهد و لازم به توضیح و ذکر مثال هم نیست که بسیار سلبریتی های داخلی که واهمه به نمایش گذاشتن و ارتباط صمیمانه با هوادارن و فالورهای خود را دارند.تتلو بدون هیچ گونه ترسی از قضاوت مردم تتوهایش را به مردم نشان می دهد، شوخی می کند ، ناسزا می گوید ، تهدید می کند و بعد فراموش می کند.

راز موفقیت وی را می توان شرایط سخت دانست .شاید عده بسیاری با متن ترانه ها و بعضی بخش های زندگی او مشکل داشته باشند ولی به عنوان یک برند یا پدیده اجتماعی که هواداران بسیاری رابا سنین مختلف دارد قابل احترام می باشد.بنده نه در سنین تین ایجری هستم و نه علاقه مند به اهنگ های وی ، ولی از منظری بیطرفانه و تصور شرایط کاری و زندگی وی فعالیت های او را قابل تحسین می دانم و به نظرم هنوز راه درازی را در پیش دارد .

تنها تتلو می تواند تتلوو باشد

About گروه مقاله نویسی کادوکارت

در کنار کمک به تولد مجموعه کادوکارت , نوشتن جز دغدغه های همیشگی ایشان می باشد.

پست هاي مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *